رفتن به محتوای اصلی
لطفا صبر کنید...
گزارش

گزارش هفته ۴۲ سال ۲۰۲۲

سنگ آهن:

در هفته ای که گذشت کمبود نقدینگی و حاشیه سود ضعیف فولادسازان چینی بازار سنگ آهن وارداتی چین را نزولی نگه داشت و متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از ۹۴ دلار به ۹۱.۴ دلار هر تن سی اف آر رسید.

به طور کلی چشم انداز بازار جهانی فولاد به دلیل نرخ بالای تورم و افزایش نرخ بهره مطلوب نیست و آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد از برآورد افت تقاضای جهانی فولاد در سال جاری میلادی خبر داده است.

قراضه:
  هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰- ۸۰ تا ۶ دلار افت داشته به ۳۶۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. بازار با مقاومت هر دو طرف فروشنده و خریدار روبروست ولی شاید روزهای آتی تغییراتی رخ دهد و خریداران ترک مجبور شوند برای تامین نیاز خود وارد بازار شوند.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن تا ۹ دلار رشد داشته  حدود ۳۴۲ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۴۰۵ هر تن سی اف آر باقی ماند.

بیلت:
  هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود ۵۲۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که تا ۱۰ دلار افت داشت. در بازار واردات چین بیلت تا ۱۲ دلار افت داشته به ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت تا ۳ دلار افت داشته حدود ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت ۵۲۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که تا ۱۰ دلار افت قیمت هفتگی داشت.

بیلت صادراتی ایران نیز به گزارش متال بولتن رشد داشته از  ۴۶۳.۵  دلار هر تن فوب به ۴۷۸.۵ دلار رسید.

 

بیلت در بازار ایران :

 قیمت شمش به دلیل افزایش قیمت آهن اسفنجی و نرخ نیما بالا رفت بازار صادرات گرم است و همچنان باقی می ماند.
مقاطع:
هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس از ۵۷۰ دلار به ۵۵۸ دلار هر تن فوب رسید.

میلگرد صادراتی ترکیه ۵ دلار افت داشته ۶۸۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.  میلگرد صادراتی روسیه نیز ۱۰ دلار ارزان تر شده ۵۳۷.۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد.

همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد  در ۹۹۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد افت شدید ۷۰ یورویی داشته به ۸۶۵  یورو هر تن درب کارخانه رسید.

مقاطع در بازار ایران:

 آخر ماه و افت تقاضا قیمت میله گرد را کاهش داد ولی بازار به کف خود رسیده و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه میله گرد فضای کاهش ندارد افت قیمت به کاهش تولید منجر خواهد شد.

 تیرآهن نیز رفتاری مشابه میله گرد داشت ولی با هدایت ذوب آهن بازار زودتر واکنش نشان خواهد داد.

ورق:
  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس در ۶۰۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۵۷ تا ۵۶۰ دلار به ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم تا ۲۰ یورو افت داشته ۶۶۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم در ۷۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.

همچنین اسلب صادراتی سی آی اس از کمتر از ۴۷۸ دلار به ۴۸۵  دلار هر تن فوب رسید.

ورق در بازار ایران:

 قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۰۵۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۱۹۷۰۰۰ ریال رسید.

عرضه وسیع و ارزان قیمت مبارکه قیمت را در بازار پایین آورد. معلوم نیست با این روند مبارکه می تواند تعهداتش در قبال بودجه و بورس سهام را به ثمر برساند یا نه؟

 عرضه تقریبا متوقف شده اکسین بازار را نگه داشت.  تقاضا ضعیف است ولی عرضه در حد صفر.

 عرضه مبارکه قیمت ورق سرد را کاهش داد ولی هنوز با تقاضا فاصله دارد به همین دلیل کاهش قیمت جدی نبود.

 ورق گالوانیزه علیرغم کاهش قیمت ورق گرم با افزایش قیمت روبرو شد که ناشی از به کف رسیدن قیمت آن است.

تحلیل هفته:

  تلاش برای کاهش قیمت نفت ادامه دارد ولی به نظر نمی رسد نفت با توجه به کف تعیین شده توسط امریکا به زیر ۸۰ دلار برسد. نگرانی از مشکل گاز در اروپا مثل ماه های قبل نیست در نتیجه می توان به فعال شدن بازار اروپا امیدوار بود. 

 در چین سیاست های اقتصادی جدید اعلام شده که بر اساس آن با محاسبه اقتصاددانان علیرغم کاهش رشد اقتصادی هزینه های دولت بخصوص در بخش نظامی افزایش خواهد یافت. این امر یعنی جایگزینی فولاد ساختمانی با فولاد مورد مصرف در بخش نظامی که معمولاً دولت ها آمار آن را اعلام نمی کنند. در دنیا قیمت فولاد به کف خود رسیده و فضایی برای کاهش چشم گیر ندارد نوسان قیمتها تک رقمی است ولی به دلیل ضعف تقاضا افزایش قیمت هم جدی نمی تواند باشد.

 

در ایران قیمت ها به کف خود رسیده از نظر حسابداری قیمت های بورس واقعی است ولی ضعف تقاضا و سفته بازی عده‌ای از بازیگران قیمت را در بازار به کف خود رسانده است این امر هم برای مقاطع دیده می شود هم ورق گرم هم شمش. روز پنج شنبه اعلام شد که صادرات مواد معدنی برای بخش بازرگانی آزاد شده است ممنوعیت این صادرات از روز اول بدون بررسی بود چون بسیاری از کارخانه های کنسانتره و گندله و حتی اسفنجی بصورت تهاتری فعالیت می کردند در واقع مالک کالای تولید شده شان نبودند با توجه به انباشت سنگین گندله این سیاست کار درستی بود ولی این امر باعث تحرک و امیدواری بازار خواهد شد. محققاً با توجه به موجودی پایین مقاطع در انبارها افزایش صادرات مواد معدنی به بالا رفتن قیمت شمش و تحرک بازار مقاطع خواهد انجامید در مورد ورق شاهد صادرات اسلب و ورق اکسین هستیم که در ماه های آینده هم تاثیر ان در بازار معلوم خواهد شد آنچه مسلم است این که قیمت ها دیگر فضایی برای کاهش ندارند و نبود تقاضا به کاهش تولید منجر خواهد شد.


بازار جهان: م. تابان شمال

بازار ایران: م. چیت ساز

پایگاه خبری فولاد ایران

۳۰ مهر ۱۴۰۱

 

معرفی

شرکت نوآوران سبز احیاء (سهامی خاص) فعال در حوزه صنعت بازیافت و فرآوری آهن آلات